TOBB BAŞKANI M.RIFAT HISARCIKLIOĞLU HOPA'DA

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) yeni hizmet binasının açılışı ve istişare toplantısına katılan TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, Hopa iş dünyası adına; Hopa Limanı’nda serbest bölge kurulmasını, lojistik köy kurulmasını ve Hopa-Batum demiryolu projesinin tamamlanmasını talep etti.
Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek’in ev sahipliğinde gerçekleşen açılış ve istişare toplantısında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, serbest bölge, lojistik köy ve demiryolu projelerinin tamamlanması halinde Hopa ve Artvin’in bambaşka bir yer olacağını söyledi. 
Hisarcıklıoğlu, birkaç gün önce Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümünü olduğunu hatırlatırken “Bu vesileyle atalarımızı, dedelerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum” dedi. Konuşmasına Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’ndaki vatanı uğruna şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet dileyerek başlayan TOBB Başkanı Mehmetçik için dua etti.
Marka şehir olmanın yolunun birlik ve beraberlikten geçtiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Hopa’da da bu birlik ve beraberliği görüyorum. Türkiye’nin Kafkasya’ya ve Orta Asya’ya açılan kapısı burası. Yeşili, mavisi, müthiş coğrafi güzellikleri ile önemli bir turizm merkezi, en temiz hava da burada zaten. Çay, fındık, mısır, kivi üretimi ile önemli bir tarım merkezi. Limanıyla, Sarp Sınır Kapısıyla önemli bir lojistik merkezi ve kavşak noktası” dedi.

-Sarp Sınır Kapısı yenileniyor
TOBB olarak Sarp Sınır Kapısı’nı yenilediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Şuan 7 milyon yolcu ve 1 milyon araç geçiyor. Genişleme bitince kapasite 2 katına çıkacak. Hopa-Borçka arasındaki Cankurtaran Tüneli açıldı. Şimdi deniz üzerine havaalanımız da yapılıyor. Artvin’in hem kendi içinde hem diğer illerimizle hem de yurtdışıyla bağlantısı daha da güçlenecek” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu Hopa TSO’nun akredite oda olarak üyelerine 5 yıldızlı hizmet sunduğunun altını çizerken şöyle konuştu: “Yeni hizmet binamızın da açılışını yaptık. İllerin-İlçelerin en modern hizmet binaları oda ve borsalarımızda. Meşhur laz böreğinin, coğrafi işaretini almak için hazırlık yapıyorsunuz. Odamızda İŞKUR hizmet noktası da faaliyet gösteriyor. Üyelerine dış ticaret, turizm, finans ve girişimcilik eğitimleri veriyorsunuz. İhracatçımıza destek olmak için 24 saat geçiş belgesi hizmeti veriyorsunuz. Hopa’da bir OSB kurulması için çalışmalara devam ediyorsunuz. Bakın bunlar hep vizyon işidir. Odamızın, Hopa’nın Artvin’in geleceğine yatırım yaptığını gösterir. Başkanımızdan Yönetimine, Meclisinden kadın ve genç girişimcilerimize, Genel Sekreterinden tüm çalışanlarına kadar, Allah sizden razı olsun.”

Osman Akyürek ile Ankara’da da birlikte çalıştıklarını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Osman Başkan da Hopa’nın gelişmesi ve zenginleşmesi için her zaman elini taşın altına koyuyor, çalışıyor. TOBB Vergi Komisyonu Üyesi. Onun bilgisinden TOBB’da da faydalanıyoruz. Bu sayede sizlerin nabzını en iyi şekilde tutuyor, sıkıntılarınızı tespit ediyoruz” ifadesini kullandı.

Hopa TSO ile birlikte 2 önemli adım attıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu; online belge ve şirket kuruluşlarında ‘tek durak ofis’ projesi hakkında bilgi verdi.