Derin Drenaj Projesi

PROJEMİZDE SONA DOĞRU GELİYORUZ

Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan'ın olmazsa olmaz söz verdiğimiz projelerinden biri olan Derin Deşarj Projesinde sona doğru yaklaşmaktayız.

8.149.000 TL bedelinde olan bu projemizin karada ki proje alanında makine montajlama işleri bitirilerek elektrik işlemleri başlandı. Sahilden 1.5 Km deniz uzaklığına denizin altından yapılan sistemle çalışacak olan projemizin 950 metrelik sistemi tamamlandı.

2017 Aralık ayında tamamen bitmiş aşamaya gelecek projemiz sayesinde şehrimiz sahilde atık su koku ve görüntüsünden arınacak önümüzde ki yaz mevsiminde temiz bir sahile kavuşarak denize girilebilecek duruma getirilecektir.

Önceliğimiz insan önceliğimiz sağlık ilkesinden yola çıkarak tamamlanmakta olan projemizin yapılma sebebi ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra kolektör hattıyla toplanan atıksuların; projesinde hesaplanan kıyıya uzaklık ve derinlikte deniz tabanına gömülerek döşenmiş boru hattından deşarjı ile alıcı ortam tolerasları içinde kalarak seyreltilmesidir. Bu sayede kıyı kesimlerde atık sudan kaynaklı koku ve görüntü kirliliği ortadan kalkmaktadır.